Jukon&Achilles

Klíšťata

Klíšťata a onemocnění přenosná z parazitů na psy

Klíště je celosvětově se vyskytující parazit. Psi v Evropě mohou být napadeni 11 různými druhy klíšťat, jejichž biologie, ekologie, výskyt a role jako přenašeče onemocnění se výrazně liší. Všechny druhy klíšťat v Evropě parazitující u psů patří mezi trojhostitelská klíšťata, to znamená, že různá vývojová stádia tohoto parazita (larva, nymfa a dospělec) sají krev u různých živočichů, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu onemocnění z rezervoárového savce (hlodavec) na psa nebo člověka. Pes a člověk bývá nejčastěji napadán dospělci klíšťat. Mezi nejčastěji identifikované druhy klíšťat u psů patří zástupci rodu Ixodes, Ripicephalus a Dermacentor.

Onemocnění přenosné klíšťaty - Lymská borelióza

Onemocnění přenášená klíšťaty jsou způsobena bakteriemi, prvoky, viry a v jednom případě toxinem. Nejčastějším a nejdůležitějším onemocněním přenášeným klíšťaty je v našich podmínkách Lymská borelióza. Pomocí klíšťat rodu Ixodes je přenášena jak na člověka tak i na psy. Původcem onemocnění je bakterie Borelia burgdorferi, kterou je infikováno 10 - 20% klíšťat v Evropě.

Tipy, jak pejska před klíšťaty a onemocněními ochránit naleznete ZDE

Příznaky Lymské boreliózy

Borelie ovlivňují imunitní systém tak, že vznikají chronické záněty v různých orgánech, po té dochází k jejich trvalému poškození. Příznaky této nemoci jsou nespecifické: zhoršení celkového zdravotního stavu, vysoké horečky, záněty kloubů (otoky, kulhání, odmítání pohybu), zvětšení mízních uzlin, zhoršení funkce ledvin nebo neurologické příznaky v pozdních stádiích nemoci, mají neurologické deficity nebo jim selhávají ledviny.

Onemocnění přenosné klíšťaty - Babezióza

Nejznámější onemocnění přenosné z klíšťat na psa v jižních krajích je pravděpodobně babezióza způsobená prvokem Babezia canis. Tato choroba se vyskytuje ve středomořských zemích, což souvisí s výskytem vektora klíštěte Rhipicephalus sanguineus a Dermacentor reticulatus. Infikovaná klíšťata se mohou se svým hostitelem dostat i do České republiky, nálezy již byly potvrzeny v sousedním Slovensku, Německu a Polsku.

Příznaky u psů při napadení babeziózou

Babezie napadají červené krvinky, kde se množí. Po namnožení dochází k poškození krvinky a infekci a poškození dalších krvinek. Příznaky babeziózy jsou: horečka, apatie, anémie, žloutenka a krev v moči. Akutní případy babeziózy končí často smrtí. Terapie je možná, ale velmi náročná.

Cestujete se psem k moři? Pozor na klíštěcí paralýzu!

Chraňte psa kvalitním přípravkem proti klíšťatům s repelentním účinkem, aby si nepřivezl tento „nepříjemný suvenýr”. Kromě nebezpečných patogenů přenášených klíšťaty je popsána intoxikace, která je způsobena klíštěcím toxinem. Samičky klíšťat rodu Dermacentor a Ixodes produkují neurotoxin, který při masivním napadení samičkami klíšťat způsobuje ochrnutí pánevních končetin, které postupuje směrem k hlavě. Smrt je následkem ochrnutí dýchacích svalů.

Terapie klíštěcí paralýzy

Terapií klíštěcí paralýzy je promptní odstranění klíšťat a podpora životních funkcí. K nakažení dochází v průběhu sání klíštěte, ale až po určité době po přisátí (asi 2 hodiny), proto je důležité včasné odstranění nalezených klíšťat.


Všechny tyto nemoci jsou velmi nebezpečné pro psy i člověka. Jejich nebezpečnost je dána trvalým poškozením orgánů a imunitního stavu postižených jedinců, obtížnou a ve většině případů pozdě stanovenou diagnózou a ne vždy efektivní terapií těchto chorob.

Prevence napadení klíšťaty

Prevence napadení klíšťaty je nejjednodušší a nejefektivnější metodou jak bránit vzniku výše popsaných chorob. Na našem trhu existuje široká nabídka antiparazitik. Z aplikačních forem se nejvíce osvědčily antiparazitární obojky s práškovou technologií a preparáty spot-on. Většina těchto preparátů zabijí klíšťata kontaktem s ošetřenou srstí nebo až po přisátí, tento způsob působení není vždy dostatečný pro prevenci přenosu výše uvedených chorob.

Antiparazitika odpudí klíšťata dřív, než stačí psa napadnout

Důležitou charakteristikou antiparazitik z preventivního hlediska je repelentní účinek preparátu, který většinu klíšťat odpudí ještě před napadením nebo při kontaktu s ošetřenou srstí. Společnost Bayer AG je leader ve vývoji antiparazitik pro malá zvířata.

Antiparazitické obojky a spot-on preparáty od firmy Bayer

Obojky Kiltix® a Bolfo® mají dlouholetou tradici v ochraně psů před vnějšími parazity. V nedávné době Bayer AG vynalezl spot-on preparát s kombinací látek imidacloprid a permetrin, který jako jediný ve studiích prokázal dostatečnou repelenci, která zabránila přenosu Lymské boreliózy po aplikaci Borelia pozitivních klíšťat na testované psy. Zeptejte se Vašeho veterináře na pipetu firmy Bayer.

Žádné komentáře