Jukon&Achilles

Pojmy chovu německých dog

Základní pojmy chovu německých dog

 
Chov
– chovem rozumíme cílevědomou plemenitbu čistokrevných chovných jedinců, která musí být v souladu s posláním Klubu chovatelů německých dog.

 

Chovatel – je majitel chovné feny, jehož chovatelská stanice je registrována pod chráněným názvem v Hlavní plemenné knize ČR a je členem Klubu chovatelů německých dog ČR

 

Je nutno důsledně rozlišovat:

-          chovatel, chovatelská činnost, chovatelská stanice

-          chovný (způsobilý k chovu) pes, chovná fena, chovný jedinec, nechovný jedinec

 

Majitel krycího psa – je majitel chovného psa, registrovaného v ČSHPK v rejstříku chovných jedinců

 

Čistokrevný pes, fena – je jedinec, který je zapsán do plemenné knihy FCI a ma tudíž vystavený průkaz původu

 

Průkaz původu – rodokmen – pro čistokrevného jedince vydává plemenná kniha, pověřená FCI. Průkaz původu stanoví plemeno psa, jeho rodiče, chovatele a majitele. Jsou v něm obsaženy tyto údaje: číslo zápisu v plemenné knize, jméno psa, pohlaví, datum narození, tetovací číslo, barva srsti, znaky, chovateslkou stanici, jména a adresy chovatele a majitele, rodokmen psa do 4. generace předků a datum vystavení.  Provádí se do něj záznamy o bonitacích, výsledcích zkoušek z výkonu a výstavní ocenění, případně změny majitele. Bez podpisů chovatele a majitele je průkaz neplatný!

 

Zařazení do chovu psa nebo feny provádí bonitační komise a do průkazu původu zaznamenává KCHND. Zápis do rejstříku chovných jedinců a příslušný záznam do průkazu původu provádí ČSHPK na žádost majitele. Zásadně se do zařazení do chovu požaduje:

-          čistokrevnost, osvědčená průkazem původu

-          dodržení věkové hranice 20 měsíců u psů i fen

-          úspěšné absolvování bonitace

-          absolvování nejméně 1 výstavy ve třídě otevřené s oceněním nejméně známkou velmi dobrá

 

Chovatelská stanice – chovatel musí požádat o chránění chovatelské stanice a její registraci, jakmile jeho fena splnila podmínky pro chovnost  a jakmile se rozhodl chovat. Ve prospěch každého chovatele může být chráněn jen jeden název chovatelské stanice bez ohledu na počet chovaných plemen a fen.

Žádné komentáře